Sekcja judo UKS w Wolbromiu powstała w 1998 r., kiedy to w dniu 15 września trener Czesław Łaksa przeprowadził pierwszy trening, ale rozmowy o jej powstaniu toczyli Czesław Łaksa i dyrektor FTT Wolbrom Władysław Banyś już wiele lat wcześniej. Mgr inż. Czesław Łaksa (7 dan) był wówczas trenerem „Wisły” Kraków. Wcześniej był wielokrotnym reprezentantem Polski w judo, pierwszym w historii polskiego judo wicemistrzem Europy seniorów w Luksemburgu w 1966 r., współzałożycielem „Wisły Kraków”, trzykrotnym Mistrzem Polski Seniorów, trenerem Ośrodka Olimpijskiego w Krakowie, wieloletnim współpracownikiem grupy trenerów Kadry Narodowej i Olimpijskiej, trenerem wielu mistrzów polskiego judo. W dwóch kolejnych Walnych Kongresach PZJudo wybierany V-ce Prezesem Polskiego Związku Judo ds. Wyszkolenia.
Dzięki zaangażowaniu i życzliwości ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu Bogusława Starzyka, sekcja od początku swego istnienia znalazła siedzibę w gościnnych murach tej szkoły na Oś. Łokietka, obecnie Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu, gdzie otrzymała do wyłącznej dyspozycji małą sale gimnastyczną. Nie była to jeszcze sala pełnowymiarowa (rozmiary maty wynosiły: 4,5 m x 16 m) i nie pozwalała, zgodnie przepisami Polskiego Związku Judo na organizację zawodów, ale wystarczała, aby młodzi zawodnicy mogli zacząć ćwiczyć judo w warunkach zapewniających bezpieczeństwo zajęć.
Matę do ćwiczeń udało się zakupić dzięki dobrej woli fundatorów, sprzymierzeńców pomysłu: Urzędu Miejskiego w Wolbromiu z Burmistrzem Jerzym Górnickim i fabryki Taśm Transporterowych „Stomil” Wolbrom z dyrektorem Władysławem Banysiem na czele.
Zakup bardzo dobrej pełnowymiarowej maty tatmi (12mx12m) ułatwił wieloletni współpracownik i przyjaciel trenera Łaksy, były trener Kadry Narodowej, były Prezes Polskiego Związku judo Waldemar Sikorski.
Już 9.10.1999 r. zawodnicy naszego kluby zadebiutowali podczas silnie obsadzonego międzynarodowego turnieju Yamabushi w Zakopanem. W turnieju tym startowało 300 zawodników z 25 klubów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech i Włoch. Nasi zawodnicy zdobyli pierwsze medale. W kategorii młodzicy II miejsce zajął Arkadiusz Marzycki, w kategorii dzieci miejsca medalowe zdobyli: srebro - Paweł Dyduch i brąz – Michał Haberka.
W początkowym okresie zostaliśmy zarejestrowani w Polskim Związku Judo jako sekcja judo przy klubie sportowym Przebój Wolbrom. Sytuacja ta trwała do dnia 23.11.1999 r., kiedy odbyło się zebranie założycielskie Uczniowskiego Klubu Sportowego (UKS) Judo Wolbrom i zatwierdzono Statut Klubu. Pierwszym Prezesem Klubu, wybranym podczas walnego zebrania, został Andrzej Fabjański, ówczesny dyrektor Gimnazjum nr 1 w Wolbromiu. Stanowisko Wiceprezesa objęła Lidia Gądek. Oboje pełnili swoje funkcje do dnia 26.09.2002 r.
W listopadzie 1999 r. rozpoczął prace w naszym klubie z grupą dzieci nauczyciel wf-u Andrzej Olewiński. Współpracował z sekcją do 17.12.2010 r. W kwietniu 2001 r. pracę z kolejną grupą chłopców rozpoczął trener Przemysław Banyś, a w listopadzie 2001 r. treningi z grupą dziewcząt rozpoczęła instruktorka, nauczycielka wf-u Sylwia Kowal. Jej praca trwała do czerwca 2004 r. Od listopada 2004 r. współpracę z sekcją rozpoczął instruktor, student AWF-u Robert Biegaj. Zarówno trener Przemysław Banyś jak i trener Robert Biegaj mogą się poszczycić odkryciem wielu zawodników, którzy najpierw w młodszych grupach, a potem w pierwszym zespole odnieśli wiele sukcesów na arenie krajowej. Do 20 stycznia 2002 r. praca kadry szkoleniowej miała wymiar społeczny.
W dniu 5.02.2000 r. sekcja nasza wykonała pierwszy pokaz judo i samoobrony dla publiczności wolbromskiej w hali widowiskowo- sportowej przy Gimnazjum nr 1 w Wolbromiu, a 12.05.2000 r. przeprowadziliśmy pokaz z okazji Pieszego Powiatowego Rajdu Wiosennego Dzieci i Młodzieży. We wrześniu 2000 r. wykonaliśmy pokaz judo i samoobrony dla szerokiej publiczności z okazji Dni Wolbromia na stadionie „Przeboju” Wolbrom oraz pokaz w hali fabrycznej TRI Poland z okazji otwarcia w Wolbromiu polskiej filii japońskiej fabryki Tokaji Rubber Industry. Pokaz ten wykonali młodzi judocy w podarowanych przez japońskich sponsorów nowych judogach firmy Matsuru.
Na nasz wniosek pisemny zostaliśmy z dniem 25.07.2000 r. przyjęci do Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego w Krakowie.
W dniach 14-28 sierpnia 2000 r. odbyliśmy pierwsze zgrupowanie klubowe dla 16 zawodników w Chłapowie, przeprowadzone dzięki wysiłkom rodziców oraz pomocy sponsorów. Tradycja takich zgrupowań jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.
W dniu 26.09.2002 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego dokonano zmiany statutu Klubu. Władzę nadrzędną przejęła Rada Programowa, która zyskała prawo powoływania Zarządu Klubu. Pierwszym Przewodniczącym Rady Programowej, wybranym przez walny zjazd, został Andrzej Konsor. Funkcję tę pełni do dnia 23 lutego 2017 roku, uzyskując potwierdzenie kolejnych walnych zjazdów. Na wniosek Rady Programowej UKS Judo Wolbrom funkcję Prezesa Zarządu UKS Judo Wolbrom kolejno pełnili:
- 26.09.2002 r.- 2.12.2002 r. - Stanisław Kuganda
- 3.01.2003 r. - 17.12.2004 r. - Mariusz Gamrat
- 28.01.2005 r. - 31.01.2006 r. - Stanisław Kuganda
- 5.04.2006 r. - 29.03.2008 r. - Romuald Nowicki
- 29.03.2008 r. - 25.04.2013 r. - Barbara Haberka
- 20.06.2013 r. - 30.07.2015 r. - Agnieszka Barczyk
- 31.07.2015 r. - 23.02.2017 r. - Marek Łukasik
- 1.06.2017 r. - 31.12.2019 r. - Marcin Nabagło
- 2020 - 2021 - Ewa Bąchór
- 24.4.2021 r. - 2.10.2021 r. - Robert Skomro
- 2.10.2021 r. - Arkadiusz Dudek
Przełomowym wydarzeniem w życiu Klubu stała się decyzja władz Wolbromia z Burmistrzem Krzysztofem Augustowskim na czele o przekazaniu hali gimnastycznej przy Domu Kultury do wyłącznego użytkowania judoków. Problem przyznania hali był przez wiele lat rozpatrywany przez władze Miasta i Gminy Wolbrom. Z radością opuściliśmy zbyt ciasne i niegościnne mury Gimnazjum Nr 1, gdzie w końcowym okresie uniemożliwiano nam treningi, poprzez min. wymianę zamków w drzwiach sali judo. W październiku 2004 r. otrzymaliśmy klucze do hali. Hala była kompletnie zdewastowana (przeciekający dach w wielu miejscach, nieszczelne okna, niesprawne oświetlenie, uszkodzone drzwi, brak zgody Sanepidu na użytkowanie) i wymagała w związku z tym ogromnego nakładu sił i środków, aby w niespełna 2 miesiące doprowadzić ją do użytku. Główny ciężar prac przejęli Andrzej Konsor, Barbara Haberka i Piotr Galaś . W dniach 17 i 18.11. można było przewieźć matę i sprzęt. W dniu 18.11. rozpoczęto prace remontowe i adaptacyjne wewnątrz hali. Wykonywali je również zawodnicy i rodzice. Chwilami pracowało na sali 100 osób. W dniu 20.11.2004 r. zapoczątkowaliśmy działalność w nowej siedzibie, organizując pierwszy w Wolbromiu Międzynarodowy Turniej Judo.
Następne lata były okresem wytężonej i mozolnej pracy szkoleniowej i organizacyjnej, przynoszącej systematyczny wzrost osiąganych wyników sportowych.
W roku 2013 r. obchodziliśmy jubileusz 15-lecia istnienia Klubu. Podczas uroczystości jubileuszowych w dniu 7.12.2013 r., które rozpoczęły się na sali judo, z udziałem Prezesa Polskiego Związku Judo Wiesława Błacha, zasłużeni zawodnicy otrzymali z jego rąk odznaki honorowe PZ Judo oraz dyplomy jubileuszowe Klubu. Następnie odbyło się spotkanie Władz Miasta, głównych sponsorów, Władz Klubu, działaczy i trenerów, którym również zostały wręczone przez Prezesa Polskiego Związku Judo odznaki honorowe PZ Judo. Obchody stały się okazją do podsumowania osiągnięć sportowych i organizacyjnych Klubu w minionym 15-leciu. W okresie tym zdobyliśmy 60 medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych. Znakomite wyniki naszych zawodników w tym 15-leciu wymagają szczegółowego opracowania. Dyskutowano również nad kierunkami rozwoju sekcji w następnych latach. Problemem zasadniczym wydają się być malejące środki finansowe uzyskiwane przez Sekcję w relacji do rosnących kosztów utrzymania Sekcji. Dotychczas główne koszty utrzymania Sekcji ponosi Urząd Miasta i Gminy Wolbrom – Burmistrz Jan Łaksa, przy ważnym udziale głównych sponsorów: ES System K Sp. z o.o. – Prezes Zarządu Andrzej Konsor, FTT Wolbrom S.A. – Prezes Zarządu Władysław Banyś, TRI Poland Sp. z o.o. – Prezes Zarządu Takanobu Nanno. Bardzo cenną jest również pomoc rodziców i pozostałych sponsorów. Bez zaangażowania wszystkich wymienionych firm i osób Sekcja nasza nie mogłaby istnieć.
23 lutego 2017 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie na którym, po 17 nieprzerwanych latach pracy na stanowisku Przewodniczącego Rady Programowej, zrezygnował pan Andrzej Konsor. Na miejsce pana Andrzeja wybrano do Rady panią Anetę Pokorską, które przyjęła obowiązki Przewodniczącej.